Sprzedawca, kasjer, ekspedient: opis stanowiska pracy

Sprzedawca, kasjer, ekspedient: opis stanowiska pracy

Sprzedawca, kasjer, ekspedient: opis stanowiska pracy

Sprzedawca

W związku z tym, że nasza codzienność opiera się na kupowaniu rzeczy, usług – niezbędnych do życia lub je ułatwiających, co krok możemy spotkać różnych sprzedawców. Poczynając od osiedlowej piekarni, poprzez hipermarkety, po sprzedawcę telefonicznego lub pukającego bezpośrednio do drzwi naszego domu – istnieje wiele form i odmian tego zawodu.

Sprzedaż czasem polega wyłącznie na pośrednictwie w przeprowadzeniu transakcji pieniężnych, ale w rzeczywistości ma zdecydowanie szerszy zasięg. Różnorodność towarów lub grupy docelowej, do której ma dotrzeć dany produkt, sprawia, że zadania sprzedawcy zaczynają się o wiele wcześniej.

Bardzo często podejmuje on jednocześnie funkcję doradcy klienta. Niezależnie od miejsca lub kanału komunikacji (telefon, Internet, bezpośrednio) przeprowadza wstępny wywiad, orientując się co do potrzeb i oczekiwań wobec produktu. W dalszej części procesu sprzedaży dobiera i odpowiednio prezentuje wybrany przedmiot/usługę. Potem następuje transakcja. Zazwyczaj dalszym obowiązkiem sprzedawcy jest zbudowanie długotrwałej relacji – by dany klient wracał do firmy.

Ekspedient

Rolę ekspedienta można sprecyzować, ograniczając jego działania do sprzedaży w sklepie (z różnego typu produktami). Osoba na tym stanowisku ma bezpośredni kontakt z klientem, stanowi niejako wizytówkę marki, bardzo często jest pierwszym przedstawicielem firmy, którego napotykają konsumenci.

Ekspedient powinien być zorientowany co do aktualnego stanu sklepu – by w razie pytań i zainteresowania klientów, móc doradzić najlepszy produkt. Oprócz tego dba o ekspozycję – zajmuje się wykładaniem towaru, tak by prezentował się jak najlepiej, układa produkty pozostawione przez osoby odwiedzające sklep, które nie zdecydowały się na zakup.

Do okresowych obowiązków ekspedienta może należeć również obecność i udział w inwentaryzacji towarów danego zakładu.

Kasjer

Wśród zawodów związanych ze sprzedażą można jeszcze wspomnieć o kasjerze. Jego zadania sprowadzają się przede wszystkim do obsługi kasy fiskalnej. W związku z tym, że bezpośrednio uczestniczy w transakcjach płatniczych – przyjmuje często zwroty towarów i reklamacje. Informuje klienta o terminach, w jakich może ewentualnie oddać produkt. Często też powiadamia o aktualnych promocjach i programach lojalnościowych.

Bardzo często pojęcia kasjera, ekspedienta i sprzedawcy stosuje się wymiennie lub można spotkać połączenia np. oferty dla „kasjera-sprzedawcy”. Jednak zawsze chodzi o obsługę konsumentów, sprzedaż towarów.

Praca z klientami nie jest dla wszystkich, jednak osobom, które lubią mieć nieustanny kontakt z innymi ludźmi, doradzać im ‒ stanowisko sprzedawcy może przynieść dużą satysfakcję.

Napisz komentarz