Notice: Uninitialized string offset: 0 in /sprzedawca.info/wp-includes/category.php on line 1

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /sprzedawca.info/wp-includes/category.php on line 1

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /sprzedawca.info/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-attachments-controller.php on line 1

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /sprzedawca.info/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-attachments-controller.php on line 1
Cechy dobrego sprzedawcy - Praca sprzedawca

Cechy dobrego sprzedawcy


Cechy dobrego sprzedawcy

Obsługa kasy fiskalnej ‒ czy to konieczne?

Wielu zadaje sobie pytanie, czy bycie dobrym sprzedawcą wymaga umiejętności obsługi kasy fiskalnej. Jest to urządzenie wykorzystywane praktycznie przy każdego rodzaju transakcjach, więc prędzej czy później trzeba będzie się z nim zaznajomić. Jednak jeśli ktoś nie miał z tym styczności, nie powinien się przejmować ‒ istnieje wiele kursów z obsługi kas i terminali.

Osoba aplikująca na stanowisko sprzedawcy będzie mogła również liczyć na wewnętrzne szkolenie w strukturach firmy przyszłego pracodawcy. Poznanie procedur zwrotów, przechowywania dokumentów (paragony, potwierdzenia przelewów, faktury) ‒ to nieodłączne elementy obowiązków sprzedawcy i wiążą się z wykorzystaniem wspomnianych urządzeń.

Oczywiście można być sprzedawcą i nie obsługiwać kas ‒ jednak jest to częściej związane ze stanowiskami, w których transakcja opiera się na wystawianiu faktur i dotyczy w większości zakupu i sprzedaży między przedsiębiorstwami.

Empatia: cecha dobrego sprzedawcy

Nie każdy nadaje się do pracy w sprzedaży. Dla niektórych nieustanny kontakt z klientem jest czymś niezwykle trudnym. Skąd wiadomo, że jedni będą osiągać wysokie wyniki, a inni odstraszą wszystkich potencjalnych nabywców?

Warto pamiętać, że bardziej niż umiejętności techniczne, na tym stanowisku przydaje się zespół cech pozwalających dobrze dogadywać się z konsumentami. Umiejętność słuchania, komunikatywność i wyczucie sprawiają, że osoba przychodząca do nas dokonać zakupu czuje się dobrze traktowana.

Ważna w tym zawodzie jest również empatia. Okazana klientowi może wpłynąć na pozytywne zakończenie transakcji. Jeśli np. zorientujemy się, że mamy do czynienia z niezdecydowaną osobą, wypytując o jej potrzeby, będziemy mogli pomóc w dokonaniu wyboru. Wykazując zrozumienie i informując w jaki sposób dany zakup może odpowiedzieć na potrzeby takiego klienta, zwiększamy nasze szanse na sukces.

Empatia ma również duże znaczenie w przypadku całej pracy zespołowej w sklepie. Wymienna obsługa trudnych klientów, wspieranie się przy prezentowaniu asortymentu ‒ to tylko drobne przykłady, ale mające istotny wpływ na to, jak działa grupa sprzedawców w danym sklepie, a w konsekwencji, jak oddziałuje na odwiedzających klientów.

Ten, kto szuka zatrudnienia na stanowisku sprzedawcy musi również mieć świadomość, że to często praca zmianowa, która nie kończy się wraz z wyjściem ostatniego klienta. Po zamknięciu placówki należy jeszcze rozliczyć kasy, poukładać towary tak, by rano kolejna ekipa mogła rozpocząć dzień bez żadnych utrudnień.

Przy omawianiu pracy w sprzedaży należy przypomnieć, że często jest to wymagająca praca fizyczna ‒ wiele godzin stania, noszenia i układania towarów musi zostać połączone z zawsze pozytywnym podejściem do klienta.

Napisz komentarz